Hovedsiden
Symaskiner
Tillbehör
Inspiration
Support
 
JANOME - kvalitet, design och funktion
Janome - världens största symaskinsproducent
Att skapa handlar om att forma. För Janome är det lika viktigt att formge en symaskin, som det är för dig att skapa ett unikt klädesplagg eller quilt. Janome symaskiner står för kvalitet, funktion och design.


1860 i Orange, Massachutssets formgavs den symaskin som blev grundstenen till dagens Janome
1960 förenades Amerikansk pionjär och Japansk högteknologi, då tillverkningen av symaskiner övertogs av en av världens största symaskinsproducenter, Janome Sewing Machine Company of Japan. Janome är i dag världens största producent av symaskiner. Janome har producerat över 40 miljoner symaskiner.

Eget forskningscenter i Japan
För att tillverka symaskiner av hög kvalitet, med goda funktioner och modern design, har Janome ett eget forskningscenter.

Produktion
Janome äger tre fabriker, som tillsammans producerar ca: 1,9 miljoner symaskiner varje år.
  • Japan - Tokyo Co
  • Ltd.Taiwan - Taiwan Janome Sewing Machine Co
  • LtdThailand - Thai Janome Co, Ltd.
Kvalitetskontroll
Kvalitetskontrollen är sträng och av högsta standard i alla led och startar redan vid designen av varje enskild del. Denna del för del, moment för moment kontroll, betyder för dig som Janome ägare, att du kan lita på kvaliteten hos en Janome produkt. Detta gäller oavsett om det är en symaskin eller ett tillbehör. Med din Janome maskin följer även 5 års fullgaranti (delar och arbete). Janome följer alla miljö och kvalitetskrav och har bl.a. Tilldelats:
  • ISO 14001 har tilldelats Janome Tokyo och Taiwan
  • ISO 9002 har tilldelats Janome Tokyo, Taiwan och Thailand
  • Janome vann Taiwan Golden Award 1997




Klicka & zoom


Klicka & zoom


Klicka & zoom
Søk kun i denne katalogen
Kurs & Aktiviteter
Aktuella produkter
·
MC 350E
·
MB 4
Inter Sew Sverige AB - Glasbruksgatan 1 - 732 31 ARBOGA - Sverige - Tel: 08 243030 - Fax: 0589 15301 -