fbpx

Bandkantning med snygga avslut

Bandkantning med snygga avslut

Det finns flera olika tekniker som du kan använda dig av för att göra ett snyggt avslut vid bandkantning med coversömmaskin. Jag använder en teknik för avslut vid bandkantning i halsringningen, ärmar och sidsömmar och en annan teknik för avslut vid bandkantning av filtar.

Så här gör du ett snyggt avslut vid bandkantning på t.ex. halsringningen, ärmar och sidsömmen.

01| sy fast

Sy först fast kantbandet.

02| overlocka

Overlocka därefter sömmen men stanna ett par centimeter från kantbandet.

03| sy

Sy med symaskin den sista biten över bägge kantbanden. Du kan använda limpenna för att säkra att kantbanden inte glider i förhållande till varandra.

04| klipp

Klipp bort det ena kantbandet nära sömmen. Jag viker åt bägge hållen innan jag klipper kantbandet, bara för att se åt vilket håll som blir finast.

05| vik och sy

Vik över det andra kantbandet och sticka ner det med symaskinen. Resultatet blir snyggt, inte för tjockt och ingen overlocksöm som sticker ut.

06| resultatet

Klipp bort överflödigt kantband. Resultatet blir snyggt, inte för tjockt och ingen overlocksöm som sticker ut.

på babyfilten

Så här gör du ett snyggt avslut vid bandkantning av t.ex. babyfilten.

01.
Klipp ett litet hack i ena sidan på filten. Vik undan ena fliken och starta bandkantningen.

02.
När du kommit runt hela filten viker du den bandkantade fliken åt sidan och syr ut.

03.
Klipp av bandkanten så att de möter varandra plant. Sicksacka skarven med symaskin och fäst en etikett över skarven.

Jag hoppas att du gillar tipset!

Vänlig hälsning,

Marie

Produkter i projektet

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras.